KIEDY?
data: 11.09.2021, start godz. 10:00
GDZIE?
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie
ul. Puławska 18 Warszawa
uczestnictwo: “na żywo” dla lekarek OIL Warszawa oraz “on-line” dla wszystkich medyczek
DLA KOGO JEST KONFERENCJA POLKI W MEDYCYNIE?
Rejestracja on-line obowiązkowa przez stronę OIL Warszawa.
Udział w konferencji jest bezpłatny!
To pierwsza konferencja w historii polskiej medycyny poświęcona rozwojowi zawodowemu kobiet pracujących w ochronie zdrowia.
Skierowana jest do wszystkich medyczek oraz tych, którzy uważają, że wspieranie kobiet w medycynie jest ważne i dla tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Jest dla nas 😉
REJESTRACJA
Rejstracja będzie się odbywać przez OIL Warszawa,
https://izba-lekarska.pl/lista-szkolen/
JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ POLKI W MEDYCYNIE?
Konferencja jest współorganiozwana przez inicjatywę Polki w medycynie oraz Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Dziękujemy OIL za współorganizację i pokazanie, że wspieranie rozwoju zawodowego kobiet jest bardzo ważne!
Program jest podzielony na 2 sesje, aby każda z Was mogła znaleźć tematy wyjątkowo ważne dla siebie. Następnie odbędzie się sesja warsztatowa
TEMATYKA KONFERENCJI
- Jakie wyzwania stoją przed kobietami w medycynie w Polsce?
- Kariera a życie rodzinne – czy trudno jest wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
- Jak najlepiej pokierować swoją karierą? Plusy szkoleń za granicą.
- Jak porozumiewać się w zespole medycznym? Wyzwania komunikacji.
- Wypalenie zawodowe – czy to mnie dotyczy? Jak temu przeciwdziałać?
- Budowanie wzajemnego wsparcia wśród kobiet w zawodach medycznych – wsparcie a nie rywalizacja.
- Jak odżywiać się zdrowo będąc medyczką? Jak przygotować zdrowy posiłek na dyżur i dlaczego bombonierki jako przekąska to niekoniecznie dobry wybór
PROGRAM

POLKI W MEDYCYNIE 10:00-11:30
- Jak wspierać kobiety w medycynie? Małgorzata Osmola, lekarka
- Jak kierować kliniką: leczenie, dydaktyka i nauka. Czy kobiety w świecie medycznym są od brudnej roboty? prof. Beata Tarnacka
- Specjalizacje zabiegowe. Czy warto w to iść? Małgorzata Nowosad, chirurżka
- Medycyna i biznes. Czy da się to połączyć? Ligia Kornowska, lekarka i bizneswoman
- Szkolenie za granicą. Jak to zrobić? Anna Kotlińska, położna
MIEJSCE PRACY DOBRE DLA KOBIETY 12:00-13:30
- Jakie powinno być miejsce pracy dobre dla kobiety? Klaudia Gutowska, lekarka
- Uwielbiam to co robię, ale jak się nie wypalić? Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarka psychiatra
- Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Agata Malenda, internistka
- Komunikacja. Jak dojść do porozumienia w zespole medycznym? Ilona Stankiewicz, psycholożka
- Słodki dowód wdzięczności to Twój wróg. Nawyki żywieniowe medyczek. Justyna Wąsik, dietetyczka
- Medyczka w świecie paragrafów. Prawo pracownicze i macierzyństwo w szpitalnych warunkach. Karolina Podsiadły- Gęsikowska i Aleksandra Powierża, prawniczki
WARSZTATY 14:00-16:00
- Dbam o siebie, czyli jak przygotować wartościowy posiłek na dyżur. Alicja Baska, lekarka
- Mleko jest dla wszystkich, czyli co medyczka, a co matka powinna wiedzieć o laktacji. Anna Kotlińska, położna
- Bądź zdrowsza. Pomiar składu ciała. Justyna Wąsik, dietetyczka
- Zadbaj o swoje zdrowie. USG piersi.
PATRONATY
Dziękujemy za objęcie patronatem naszej Konferencji Polki w medycynie 2021 !
Med tube

Będąc Młodym Lekarzem

Przeczytaj wywiad z nami dla portalu Będąc Młodym Lekarzem
Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia

Termedia

Perspektywy

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
Polska Sieć Kobiet nauki
Hellozdrowie

PRELEGENTKI
Przedstawiamy Wam Prelegentki, które wezmą udział w naszej kofnerencji!

Kancelaria Adwokacko- Radcowska Podsiadły- Gęsikowska, Powierża Sp. p. została założona przez dwie prawniczki, które po latach pracy na tzw etacie, zaprzyjaźniły się i postanowiły pracować po swojemu.
W obszarze zainteresowań i praktyki zawodowej Kancelarii znajduje się prawo medyczne, szczególnie kwestie związane z odpowiedzialnością cywilną, karną i zawodową lekarzy i lekarzy dentystów oraz prawami pracowniczymi.Prawniczki reprezentują lekarzy zarówno przed sądami lekarskimi, jak i przed sądami powszechnymi. Pomagają pracownikom ochrony zdrowia przejść krok po kroku przez zawiłości i meandry prawa. Prowadzą również kompleksową, bieżącą obsługę prawną podmiotów sektora ochrony zdrowia.
Prowadzimy cieszący się dużym zainteresowaniem blog i funpage na facebook’u „Prawnik Lekarza” https://www.facebook.com/PrawnikLekarza/ gdzie przekazujemy wiedzę z zakresu odpowiedzialności podmiotów medycznych. Obecnie nasz profil obserwuje ponad 13 000 przedstawicieli środowiska medycznego. Realizując misję szerzenia wiedzy, wspieramy studentów medycyny poprzez udział w konferencjach medycznych.
Pracownicy Kancelarii regularnie publikują w magazynach „Zarządzanie Placówką Medyczną”, „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” oraz miesięczniku PULS OIL w Warszawie. Komentujemy również bieżącą sytuację prawną na łamach dzienników: „Gazeta Prawna” i „Rzeczpospolita”.Kancelaria współpracuje również z Okręgowa Izbą Lekarską im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie prowadząc program „Prawnik dla lekarza” oraz szkolenia z zakresu prawa medycznego.

Anna Kotlińska położna, IBCLC/CDL, miofunkcjonalna terapeutka, badaczka mleka kobiecego CM UJ i popularyzatorka nauki w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Prelegentka wielu międzynarodowych konferencji laktacyjnych. Założycielka Kliniki Laktacyjnej w Krakowie w której promuje m.in. Objaw Góry Fuji. Na co dzień pracuje w międzynarodowym zespole położnych przy tworzeniu aplikacji, kursów online dla kobiet w ciąży i karmiących. Prywatnie zgłębia kulturę Japonii. Od dnia psa jest właścicielką połamanego Lucka, kundelka.

Ilona Stankiewicz, mgr psychologii klinicznej, psychoonkolożka
Od kilku kat zdobywa doświadczenie w pracy z pacjentami chorymi onkologicznie i ich rodzinami na wszystkich etapach leczenia. Obecnie pracuje w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych oraz Klinice Onkologii UCK WUM oraz Fundacji Onkologicznej Rakiety.
Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej. Od tego roku rozpoczyna całościowe szkolenie w zakresie psychoterapii poznawczo behawioralnej. Interesuje się wpływem obcowania z naturą na zdrowie psychiczne oraz psychoneuroimmunologią. Prywatnie miłośniczka przyrody, leśnych i górskich wędrówek, śpiewu, muzyki i teatru.

Justyna Wąsik – dietetyczka poprowadzi prelekcję Słodki dowód wdzięczności to Twój wróg. Nawyki żywieniowe medyczek, w której opowie o tym, jak dyżurowanie i praca w szpitalu wpływa na nasze zdrowie. W sesji warsztatowej Justyna będzie wykonywać pomiar składu ciała dla chętnych uczestniczek.
Justyna o sobie: Nazywam się Justyna Wąsik, z pasji i wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Od ponad 6 lat prowadzę gabinet dietetyczny, w którym specjalizuje się w dietach klinicznych, przede wszystkim insulinooporności, cukrzycy, a także chorobach przewodu pokarmowego, zaburzeniach hormonalnych, chorobach skóry i chorobach onkologicznych. Zdecydowana większość moich pacjentów, to osoby chorujące na otyłość, dlatego staram się stopniowo wprowadzać zmiany w żywieniu tych osób i dojść do źródła problemu.
Empatia i zrozumienie są dla mnie ogromnie ważne w relacji z pacjentem. W swojej pracy łączę naukę medyczną z psychologią, ponieważ racjonalne podejście, dieta dostosowana do preferencji pacjenta pozwalają osiągnąć trwałą zmianę nawyków żywieniowych i poprawę stanu zdrowia, a na tym mi najbardziej zależy.

zdjęcie: Patrycja Płanik Photography
lek. Małgorzata Osmola Na konferencji powie o tym, jak wspierać kobiety w medycynie.
Małgorzata Osmola jest onkolożką w trakcie specjalizacji, w ramach Szkoły Doktorskiej WUM realizuje polsko-francuski doktorat o nowotworach przewodu pokarmowego. Szkolenie specjalizacyjne odbywała częściowo we Francji, pracowała również na misji medycznej w Rwandzie.
Inicjatywa Polki w medycynie i pomysł zorganizowania konferencji wspierającej kobiety wzięły się z osobistego doświadczenia trudności w znalezieniu mentora, który poprowadziłby mnie na początku ścieżki naukowej. Jeżdżąc na konferencje zauważyłam również, że kobiety w polskiej nauce i klinice są zupełnie niewidoczne, niedoceniane, są od „brudnej roboty”. Praca w innych krajach otworzyła mi oczy na to, jak może wyglądać medycyna i traktowanie kobiet. Wymiana doświadczeń z medyczkami pokazała, że każda z nas ma problemy, czasem zupełnie inne, a czasem bardzo podobne. Ale jedno jest pewne, musimy rozmawiać i się wspierać! Świetną okazją do tego jest konferencja Polki w medycynie, którą organizujemy z OIL Warszawa. Serdecznie zapraszamy!

zdjęcie: Karolina Bartyzel, OIL W Warszawie
Lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz
Specjalista psychiatra, psychoterapeutka. Interesuje się zdrowiem psychicznym lekarzy i pracowników zawodów pomocowych. Prowadzi jedyną w Polsce Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny, znajduje się ona przy NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie. Od 2 lat Pełnomocniczka ds. Zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Orędowniczka walki ze stygmatyzacją w psychiatrii, szczególnie w środowisku medyków.
Prywatnie mama i kociara (ma 3 przygarnięte kocice). Lubi czytać, szwendać się po nieznanych miejscach, utrwalać chwile na fotografiach. Szuka twórczych rozwiązań mniejszych i większych problemów, by małymi krokami zmieniać świat na lepsze.

są od brudnej roboty
Dr hab.n.med Beata Tarnacka kieruje Kliniką Rehabilitacji WUM oraz Kliniką Rehabilitacji NIGRiR. Od wielu lat zajmuje się schorzeniami neurodegeneracyjnymi w tym parkinsonizmem oraz udarami mózgu. Jej praca habilitacyjna dotyczyła zmian w spektroskopii rezonansu magnetycznego w chorobie Wilsona, zaś praca doktorska dotyczyła etiologii udaru niedokrwiennego. W ostatnim czasie jej zainteresowania związane są z rehabilitacją neurologiczną i reumatologiczną, przede wszystkim chorób obwodowego układu nerwowego, a także urazów rdzenia oraz parkinsonizmu. Zajmuje się leczeniem bólu oraz neurofizjologią. Ukończyła Akademię Medyczną w Katowicach, w latach 1995 – 1996 po stażu dyplomowym pracowała, jako asystent w Zakładzie Fizjologii Śląskiej Akademii Medycznej. Pracowała w Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii, początkowo jako młodszy asystent, następnie jako doktorantka, następnie od 2003 r. do 2009 r. była adiunktem w II Klinice Neurologii. W latach 2009-2010 pracowała na stanowisku asystenta w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie Jeziorna.
Obecnie kieruje 2 grantami NCBiR. Jej łączny IF wynosi 70,97, cytowana w 586 pacach.

Klaudia Gutowska lekarka stażystka realizująca doktorant w ramach Szkoły Doktorskiej WUM, kontraktor badań naukowych i członkini Zarządu Polek w Medycynie. Prelegentka wielu międzynarodowych i krajowych konferencji medycznych, autorka i współautorka publikacji z dziedziny endokrynologii i onkologii klinicznej. Jej pasją jest endokrynologia, innowacje w medycynie oraz prawne aspekty działalności lekarzy. W życiu zawodowym chce łączyć pracę w szpitalu i w laboratorium. Ciągle szuka nowych wyzwań i uparcie dąży do osiągnięcia wymarzonych celów. Prywatnie jest szczęśliwą żoną, tancerką i miłośniczką domowych wypieków. W jej życiu nie ma barier – są tylko nowe możliwości.

lek. Ligia Kornowska lekarz, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, organizacji zrzeszającej największą liczbę szpitali w Polsce. Propagatorka AI w medycynie, liderka Koalicji AI w zdrowiu. Wyróżniona na liście Forbesa „25 under 25” w kategorii „Biznes”, wyróżniona na liście „100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia”. Była CEO/dyrektor kilku startupów medycznych. Prelegentka i moderator licznych konferencji sektora ochrony zdrowia o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Alicja Baska lekarka, nauczycielka akademicka w Zakładzie Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, rezydentka zdrowia publicznego, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Certyfikowana specjalistka medycyny stylu życia International Board of Lifestyle Medicine (IBLM Diplomate).
Współzałożycielka i Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Członkini Zarządu i Director of Communications w European Lifestyle Medicine Council. Członkini Advisory Council Global Positive Health Institute.
Prelegentka i organizatorka wielu konferencji medycznych poświęconych zdrowemu stylowi życia w prewencji i leczeniu chorób przewlekłych. Współautorka publikacji „Medycyna stylu życia”, pasjonatka i propagatorka medycyny kulinarnej i diety planetarnej. Uwielbia roślinnie gotować, jeść i dzielić tę pasję z innymi.

dr n. med. Agata Malenda szpitalna oraz ambulatoryjna internistka, w trakcie specjalizacji z hematologii. Z pasji lekarka hospicjum domowego, członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Słuchaczka studiów podyplomowych SWPS „Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia”.
Prywatnie matka trzech synów, żona triathlonisty, opiekunka psa, kota i królika. Ogarniaczka życia oraz mistrzyni zaginania czasoprzestrzeni. Wyzwania logistyczne oraz rozwiązywanie skomplikowanych problemów to jej konik. Wierzy, że kluczem do sukcesu jest elastyczność, a także determinacja w przebijaniu się przez chaos codzienności. Wsparcia szuka w ludziach, w górach oraz w jodze.

lek. Małgorzata Nowosad chirurżka, prezeska i inicjatorka idei Fundacji Kobiety w chirurgii. Ukończyła I Wydział Lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, specjalizację z chirurgii ogólnej uzyskała w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Uczestniczka wielu staży oraz konferencji w kraju i zagranicą. Jej zawodową pasją jest chirurgia transplantacyjna, małoinwazyjna oraz medycyna ratunkowa. Od zawsze zaangażowana w działalność charytatywną – jako liderka zespołów i projektów, szefowa szkoleń i mentorka. Posiada naturalną umiejętność gromadzenia wokół siebie ludzi gotowych przenosić z nią góry. Pomysł założenia Fundacji zrodził się z jej osobistych zawodowych doświadczeń. Pragnie stworzyć miejsce, w którym kobiety pracujące w specjalizacjach zabiegowych będą czuły, że nie są same i otrzymają realne wsparcie – tak by mogły mierzyć wysoko i daleko. W wolnych chwilach lubi gotować i grać na pianinie. Miłośniczka outdooru i podróży. Na liście zrealizowanych przez nią marzeń pierwsze miejsce zajmuje podróż dookoła świata z córką Tosią – https://ztoskadookolaswiata.wordpress.com/
ORGANIZATORZY
Polki w medycynie i

OIL w Warszawie https://izba-lekarska.pl/