Startupów medycznych jest wiele, ale czy słyszeliście o tych, które są stworzone przez kobiety?
Ostatnio wiele słyszymy o startupach – dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, które skupiają się na innowacyjności i tworzeniu nowatorskich produktów lub usług dla swojej grupy docelowej. Słyszymy o nich w telewizji oraz w mediach społecznościowych. Może też korzystamy z ich rozwiązań, bez wiedzy o tym, że są produktami startupów.
Startupy mogą działać w różnych dziedzinach, oferując zarówno produkty materialne, jak i cyfrowe. Znanymi startupami są na przykład Uber, Airbnb czy Slack.
Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam 5 polskich medycznych startupów, którymi kierują kobiety! Kolejność przypadkowa 😉
MAMENO - platforma dla "srebrnej generacji" kobiet
MAMENO jest platformą stworzoną przez Aleksandrę Laudańską i Marzenę Michałek. Celem tej platformy jest wsparcie kobiet z “srebrnej generacji” w okresie menopauzy, zwłaszcza tych, które mają trudność z zaakceptowaniem nadchodzącej zmiany w ich ciałach.
“Srebrna generacja” to nowy termin w języku polskim. Określa on pokolenie osób, które wkracza w późniejszy etap życia i doświadczają procesu starzenia się.
Termin ten określa też dynamikę znikam socjoekonomicznych oraz społecznych związanych z coraz większa liczbą osób starszych w społeczeństwie. W przeciwieństwie do wcześniejszych stereotypów związanych z wiekiem, srebrna generacja jest traktowana jako grupa aktywna oraz chętna do działania.
Aleksandra Laudańska jest marketingowcem, dziennikarką i przedsiębiorczynią. W latach 2004-2010 była współtwórczynią warszawskiej Pracowni Dobrego Zdrowia, ośrodka jogi i terapii naturalnych. Od 2017 roku rozwija swój autorski projekt Wolni od Metryki®, który promuje wiekopozytywność i inspiruje do aktywnego, zdrowego starzenia się. Ola specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze “srebrnym pokoleniem”. Tworzy też projekty mające na celu odpowiadanie na wyzwania, przed jakimi stoi starzejące się społeczeństwo.
Marzena Michałek z kolei jest PR-owcem, dziennikarką i redaktorką artykułów i książek z zakresu zdrowia i medycyny, zwłaszcza geriatrii i gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z dysfunkcją dna miednicy. Współtworzy projekty związane z zagadnieniami “silver generation”. Mają one na celu odpowiedzenie na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i angażowanie dojrzałych odbiorców.
Obie panie doświadczyły trudności związanych z menopauzą. Przekonały się, jak bardzo potrzebna jest platforma wspierająca kobiety w tym okresie, gdy bóle i inne dolegliwości mogą wpływać na życie zawodowe i osobiste. Współtworzenie MAMENO jest dla nich częścią ich życiowej historii, opartej na ich własnych doświadczeniach. Chcą podzielić się nią z innymi kobietami.
StethoMe - bezprzewodowy domowy stetoskop
StethoMe to startup, który oferuje usługę składającą się z bezprzewodowego stetoskopu oraz aplikacji mobilnej opartej na algortymach rozpoznającej dźwięki osłuchowe, które są charakterystyczne dla różnych schorzeń układu oddechowego.
Wizjonerką stojącą za tym przedsięwzięciem jest dr Honorata Hafke-Dys, naukowiec z szeroką wiedzą z zakresu biofizyki, akustyki i psychofizyki.
Jej zaangażowanie w świat nauki i ekspertyza zostały potwierdzone licznymi publikacjami naukowymi oraz prestiżowymi nagrodami, takimi jak Young Scientist Award, przyznawana przez the European Acoustic Association.
StethoMe oferuje innowacyjne rozwiązanie – bezprzewodowy stetoskop połączony z aplikacją mobilną opartą na zaawansowanych algorytmach rozpoznających dźwięki osłuchowe charakterystyczne dla różnych schorzeń układu oddechowego, takich jak astma czy zapalenie oskrzeli.
Dzięki StethoMe każdy może przeprowadzić badanie osłuchowe w domu, podobnie jak u lekarza. Ponadto, otrzymuje się natychmiastowe informacje na temat ewentualnych nieprawidłowości oraz ich nasilenia. Użytkownik może na tej podstawie podejmować dalsze decyzje dotyczące swojego zdrowia, np. skonsultować się z lekarzem czy przyjąć dodatkowe leki.
Co ważne, StethoMe posiada rejestrację jako wyrób medyczny. Gwarantuje to jakość i bezpieczeństwo algorytmów, które są pierwszymi na świecie programami komputerowymi do wykrywania zaburzeń w układzie oddechowym.
Dodatkowo, StethoMe umożliwia pomiar parametrów oddechowych i pracy serca, co pozwala na wczesne wykrywanie zaostrzeń astmy.
Nie można nie zauważyć, że StethoMe ma ogromny potencjał w ratowaniu życia. Szczególnie poprzez wcześniejsze wykrywanie i skuteczne leczenie chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc.
Co roku prawie milion dzieci poniżej piątego roku życia umiera na całym świecie z powodu zapalenia płuc. Dlatego StethoMe ma również ambitne cele pomagania dzieciom w rejonach takich jak Afryka subsaharyjska.
StethoMe spotyka się z entuzjastycznym odzewem ze strony lekarzy, którzy doceniają wsparcie, jakie otrzymują w codziennej pracy. Aplikacja umożliwia śledzenie historii badań, co pozwala na kontrolę skuteczności stosowanej terapii i monitorowanie postępów pacjentów.
Pelvifly - zestaw do treningu mięśni dna miednicy
Pelvifly to startup stworzony przez dr Urszulę Herman, ekspertkę w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej.
Jej zespół opracował zestaw do treningu mięśni dna miednicy dla kobiet. Umożliwia on precyzyjny pomiar funkcji mięśni dna miednicy, a ponadto dostosowuje się do indywidualnej anatomii użytkowniczki.
Urządzenie może być używane w dynamicznych pozycjach, co jest ważne dla treningu mięśni dna miednicy. Dodatkowo, urządzenie oferuje wsparcie w postaci wibracji, które pomagają w rozluźnianiu mięśni.
Dostępna jest również aplikacja mobilna z ćwiczeniami, które można wykonywać przy użyciu Pelvifly.
Nabio - spersonalizowane akcesoria do radioterapii
Nabio zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania indywidualnych akcesoriów medycznych do radioterapii przy użyciu technologii druku 3D. Ich celem jest więc wprowadzenie personalizacji i innowacji do radioterapii.
Pomysł na założenie startupu wynikał z obserwacji braku innowacyjności i personalizacji w dziedzinie radioterapii. Zwłaszcza w Polsce, gdzie procesy leczenia onkologicznego są długotrwałe, a wiedza na temat nowych rozwiązań jest ograniczona.
Założycielka startupu – Anna Czubowicz, wspierana nagrodą za innowacyjną pracę dyplomową, postanowiła kontynuować badania oraz z współzałożycielką, Nikolettą Buczek, przenieść swoje rozwiązania do praktyki.
Pregnabit - KTG, które wykonasz w domu
Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha wraz z zespołem Pregnabit ma silną motywację do angażowania się w opiekę prenatalną. Po śmierci płodu koleżanki w ostatnim trymestrze ciąży, postanowiła zgłębić temat opieki prenatalnej w Polsce i poszukać sposobów zapobiegania podobnym sytuacjom.
Konkretnie to wydarzenie zainspirowało ją do stworzenia czegoś, co mogłoby poprawić opiekę prenatalną i zapewnić większe bezpieczeństwo dla przyszłych matek i ich dzieci. W ten właśnie sposób powstało Pregnabit.
Składa się z mobilnego urządzenia KTG i usługi Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT). Analizują one zapisy KTG w czasie rzeczywistym, umożliwiając personelowi medycznemu podjęcie odpowiednich działań.
Pacjentki otrzymują powiadomienie SMS, jeśli wyniki są prawidłowe. W przypadku nieprawidłowych wyników, personel MCT podejmuje odpowiednie procedury medyczne. Gdy to konieczne, włącznie z wezwaniem ambulansu.
Podsumowanie
Istnieje nieskończona liczba wspaniałych startupów prowadzonych przez kobiety – oto pięć przykładów, które pokazują, że każdy z nich ma szansę zmienić coś w życiu społeczeństwa.
Forma przedsiębiorstwa jakim jest startup pozwala kobietom na rozwój i pracę według własnych zasad i warunków, jednocześnie tworząc nowe, innowacyjne rozwiązania na rynku krajowym lub międzynarodowym. Jeśli jesteś kobietą, która myśli o zostaniu przedsiębiorczynią, mamy dla Ciebie jedną radę: spróbuj! Jak mówi powiedzenie: „bez ryzyka nie ma wygranej”.
Autorka
Paulina Kukla – elektroradiolożka, członkini Fundacji Polki w Medycynie
Spodobał Ci się ten post?
Wspieraj działania Fundacji Polki w Medycynie na Patronite. Odwiedź również naszego Instagrama, Facebooka oraz LinkedIna.
Zespół Polek w Medycynie