To My!

Poznaj nas! Polki w medycynie: od lewej: lek. Klaudia Gutowska, lek. Małgorzata Osmola, lek. Aleksandra Śremska oraz Ewelina Jodkowska

To my, entuzjastki, które zdecydowały się zawalczyć o prawa kobiet w medycynie.
Naszymi działaniami wspieramy rozwój zawodowy kobiet w ochronie zdrowia. 

KIM SĄ #POLKI W MEDYCYNIE?

lek. Małgorzata Osmola jest onkolożką w trakcie specjalizacji, w ramach Szkoły Doktorskiej  WUM realizuje polsko-francuski doktorat w tematyce nowotworów przewodu pokarmowego. Szkolenie specjalizacyjne odbywała częściowo we Francji, pracowała również na misji medycznej w Rwandzie.

Inicjatywa Polki w medycynie wzięły się z osobistego doświadczenia trudności w znalezieniu mentora, który poprowadziłby mnie na początku ścieżki naukowej. Jeżdżąc na konferencje zauważyłam również, że kobiety w polskiej nauce i klinice są zupełnie niewidoczne, niedoceniane, są od „brudnej roboty”. Praca w innych krajach otworzyła mi oczy na to, jak może wyglądać medycyna i traktowanie kobiet. Wymiana doświadczeń z medyczkami pokazała, że każda z nas ma problemy, czasem zupełnie inne, a czasem bardzo podobne. Ale jedno jest pewne, musimy rozmawiać i się wspierać!

dr n. med. Agata Malenda
dr n. med. Agata Malenda specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii. Z pasji lekarka hospicjum domowego, aktywna członkini Instytutu Dobrej Śmierci, orędowniczka idei odtabularyzowania śmierci. Prywatnie matka trzech synów. Spokoju szuka w jodze, praktyce uważności oraz przyrodzie. W codziennej praktyce ważne są dla niej zarówno stosowanie najlepszych standardów postępowania medycznego, jak również empatyczna komunikacja z pacjentem i jego rodziną. W tym celu stale pogłębia swoje umiejętności, m.in. poprzez uczestnictwo w konferencjach branżowych, warsztatach rozwojowych oraz współprace z różnymi organizacjami. W Polkach w Medycynie chętnie podejmuje tematy społeczne. Wierzy, że zespół to nie hierarcha i tytuły, ale różnorodność talentów oraz umiejętności, dzięki którym się dopełniamy. Z przyjemnością dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Jak sama mówi największą frajdę sprawia jej oglądanie, jak pracownicy systemu ochrony zdrowia rozkwitają i zaczynają cieszyć się pracą i życiem.
Aleksandra Gładyś studentka szóstego roku kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Naukowo interesuje ją onkologia i biologia molekularna nowotworów – na tym polu zdobyła pierwsze sukcesy w kraju i za granicą. Poza medycyną pochłania ją kino i podróże po wschodniej Europie.
Ola wierzy, że równe szanse i różnorodność w miejscu pracy jest korzystna i dla medyków, i dla pacjentów. Zdrowe relacje i współpraca oparta na wzajemnym szacunku powinny być naszym wspólnym, oddolnym celem.

Paulina Kumięga – studentka szóstego roku na English Division Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Entuzjastka sztuki komunikacji w medycynie. Dla Polek tworzy treści edukacyjne, prowadzi dyskusje dotyczące studentek w medycynie.

Współpracują z nami:

Monika Helak
Badaczka, publicystka, socjolożka, a dawniej aktywistka. Pracuje w Polityce Insight w dziale badawczym, gdzie zajmuje się polityką społeczną i edukacją. Współpracowała m.in. z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Instytutem WiseEuropa czy Fundacją 
Ewelina Jodkowska Polki w medycynie
Ewelina Jodkowska dyplomowana masażystka z doświadczeniem w pracy zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi. Od pięciu lat działa w środowisku zrzeszającym żołnierzy weteranów. Razem z fantastycznym zespołem Polek w Medycynie dbamy o bezpieczeństwokobiet wykonujących zawody medyczne. Chcemy motywować kobiety do samorozwoju i osiągania wyznaczonych przez siebie celów.
lek. Aleksandra Śremska
specjalistka medycyny rodzinnej i absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Prawa Medycznego Zarządzania w ochronie zdrowia. Jest wiceprzewodniczącą Komisji ds. Młodych Lekarzy działającej przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej. Działa w Porozumieniu Rezydentów. Od lat zaangażowana w pracę na rzecz środowiska lekarskiego.
lek. Klaudia Gutowska
Polki w medycynie
lek. Klaudia Gutowska jest lekarką stażystką i doktorantką WUM. Jej pasją jest endokrynologia, innowacje w medycynie i prawo medyczne – podobno miała zostać prawniczką. Doceniam Wielkie Kobiety, które wywalczyły swoją pozycję w świecie medycyny – traktuje je jako przewodniczki, które wskazują nam ścieżki rozwoju. Dzięki Polkom w Medycynie mamy szansę wspólnie zbudować grupę prężnie działających medyczek, które dzięki współpracy będą tworzyć innowacyjne projekty i spełniać marzenia.
lek. Anna Brodziak
lek. Anna Brodziak
Dr nauk prawnych Katarzyna Syroka-Marczewska – pracowniczka naukowo-badawcza na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokatka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od wielu lat prowadzi zajęcia ze studentami i studentkami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz szkolenia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa.