Raport powstał jesienią 2021 r. we współpracy Polek w Medycynie i Będąc Młodym Lekarzem.
Kto wziął udział w badaniu
Skala problemu
Formy dyskryminacji
- stereotypowych wypowiedzi, żartów i komentarzy – spotkało się z nimi 72,8% wszystkich respondentek,
- komentarzy i zachowań związanych z naturą i fizjologią kobiet – 68,6%,
- uwag dotyczących wyglądu – 64,8%,
- delegowania do czynności pod pretekstem “kobieta zrobi lepiej” – 59,1%.
Kto jest sprawcą dyskryminacji?
Jakie skutki ma dyskryminacja?
- Częste spotykanie się z dyskryminacją, może sprawiać, że kobiety będą mniej czujne na jej przejawy, nie będą reagowały na zachowania dyskryminujące, nie będą też wspierały swoich koleżanek w trudnych sytuacjach związanych z nierównym traktowaniem
Matki medyczki
- Niezgodne z prawem jest pytanie kobiety o plany reprodukcyjne w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej (…). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rekrutacja jest prowadzona na stanowisko pracy, na którym kobieta w ciąży nie może pracować
Jak zapobiega się dyskryminacji?
Autorki raportu
Raport został przygotowany przez zespół Polek w Medycynie – lek. Małgorzata Osmola, Aleksandra Gładyś, lek. Klaudia Gutowska oraz zespół Będąc Młodym Lekarzem – Justyna Danel, lek. Hanna Kozłowska, lek. Katarzyna Gugała.
W opracowywaniu ankiety udział brali również: mgr Aneta Machnio (psycholog, doradca ds. edukacji i rozwoju w medycynie), dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz (psychiatra, psychoterapeuta), lek. Wiktor Smyk (BML).
Za komentarze eksperckie dziękujemy: dr n. pr. Katarzynie Syroce-Marczewskiej (adwokatka, nauczycielka akademicka, pracowniczka naukowo-badawcza), mgr Anecie Machnio (psycholog, doradca ds. edukacji i rozwoju w medycynie) oraz dr n. med. Kalinie Jędrzejko (chirurżka, w social mediach znana jako Panna Chirurg).
Pełen raport jest dostępny w trzech częściach na portalu Będąc Młodym Lekarzem: (cz. I, II, III).