Lider to „szczególny rodzaj kierownika, który ma bezpośredni związek z zachowaniami organizacyjnymi. Jest to osoba mająca duży wpływ na podwładnych, który wykonują jego polecania ze względu na więzi, jakie ich łączą” (źródło: Wikipedia). Zatem czy liderem może być tylko osoba bezpośrednio pełniąca władzę? Szef zespołu? Kierownik Kliniki? Oddziałowa?
Okazuje się, że nie.
Agata Malenda będąca członkinią naszego zarządu, zakończyła właśnie 4-miesięczny hiperintensywny program Leadership Academy for Poland (LAP).
Oto co o nim mówi: „LAP to program rozwojowy zmieniający życie jego uczestników. Nie tylko dzięki świetnym wykładowcom oraz sprawdzonej metodyce, ale również dzięki możliwości poznania ludzi z wielu, czasami skrajnie różnych, środowisk. To program, który otwiera oczy na to, czym tak naprawdę jest przywództwo. Podkreśla. że nie jest ono tylko zarządzaniem ludźmi z pozycji autorytetu.
Osobiście, po LAPie uwierzyłam, że każdy z nas bywa liderem. Każdy, komu zależy na poprawie świata, w którym funkcjonuje, kto ma jasno określoną misję i cel swoich działań oraz dąży do ich realizacji w sposób spójny oraz konsekwentny. Lider to osoba, która zauważa ludzi, z którymi pracuje, która inspiruje ich do działania oraz do rozwoju. To osoba, która zauważa problemy, jakich nie widzą inni oraz dąży do ich rozwiązania, ponieważ wierzy, że dzięki temu świat ma szansę stać się lepszym miejscem do życia.
Po LAP zrozumiałam, że w mojej karierze spotkałam wielu wspaniałych liderów i liderek. I często były to osoby niemalże anonimowe. Osoby, które spędzały noc walcząc o przeniesienie pacjenta do innego szpitala, które zdobywały trudne do zdobycia leki, które walczyły o prawa dyskryminowanych lub niezauważanych osób, które walczyły o równość w medycynie. Osoby, które nie bały się mówić głośno o rzeczach, które dla innych były niewygodne.”
Autorka: dr n. med. Agata Malenda