Czy wiesz, co powinna zawierać Twoja wakacyjna apteczka, aby spełniła swoją rolę, a jednocześnie nie zajęła połowy bagażu? W artykule opowiemy, co należy ze sobą zabrać z leków, opatrunków, a także pozostałych środków. Dodatkowo znajdziesz w nim poręczną checklistę, która pozwoli Ci o niczym nie zapomnieć.
Wakacyjne wyjazdy trwają, a temperatury za oknem wskazują na lato w pełni. O czym więc warto pamiętać, szykując się do podróży? Oczywiście o apteczce!
Niestety, różnego rodzaju przypadłości nie biorą urlopu i często dopadają nas w najmniej spodziewanym momencie. Co spakować do wakacyjnej apteczki, aby o niczym nie zapomnieć, a jednocześnie nie poświęcić jej połowy bagażu? Warto na początku pomyśleć o kierunku, w który się udajemy oraz podzielić nasze rzeczy na kategorie:
- leki
- opatrunki i sprzęty
- kosmetyki i inne środki.
Leki
Przede wszystkim najważniejsze są te leki, które przyjmujesz na stałe. Przed wyjazdem upewnij się, że ich ilość jest wystarczająca na cały twój pobyt.
Poza tym w apteczce powinny się znaleźć:
- leki działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie (dobrze sprawdzą się te zawierające ibuprofen lub paracetamol),
- elektrolity w saszetkach, które ułatwią nawodnienie,
- środki przeciwalergiczne,
- środki przeciwbiegunkowe,
- sól fizjologiczna w ampułkach,
- żel na stłuczenia i obrzęki.
- środki łagodzące tzw. chorobę lokomocyjną, jeśli na nią cierpisz
- żel łagodzący użądlenia i ugryzienia owadów – wakacje to niestety też okres,
kiedy spotyka nas to o wiele częściej.
Jeśli kiedykolwiek spotkał Cię wstrząs anafilaktyczny, koniecznie zabierz ze sobą adrenalinę w ampułkostrzykawce.
Opatrunki i sprzęty
Sporty ekstremalne, ciekawe wędrówki, poranne bieganie po plaży – wyjazdy sprzyjają różnym aktywnościom. Poza tym, że ruch to zdrowie, to niestety także może się wiązać z urazami.
Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką bandaż zwykły i elastyczny. Przydadzą się również plastry na otarcia, gaziki i rękawiczki lateksowe lub nitrylowe. Do tego do apteczki dopakuj: nożyczki, igłę, pęsetę oraz termometr.
Kosmetyki i pozostałe środki
Skoro już mowa o pięknym słońcu za oknem, koniecznie nie zapomnij o kremie z filtrem – najlepiej SPF50. Weź go ze sobą nie tylko, kiedy jedziesz w egzotyczne kierunki. Staraj się go również reaplikować w ciągu dnia – niestety, warstwa kremu nałożona rano przed wyjściem na zewnątrz nie jest wystarczająca na cały dzień.
Warto także spakować preparat do odkażania ran, repelent na owady, czyli środek odstraszający oraz coś na oparzenia słoneczne. Bardzo przydatny może okazać się także żel antybakteryjny do rąk.
Wszystkie niezbędne rzeczy znajdziesz w postaci checklisty tutaj:
Dodatkowe wskazówki
- Przed spakowaniem apteczki sprawdź ważność leków i pozostałych środków.
2. Jeśli wybierasz się za granicę, warto jest wyrobić kartę EKUZ – to dokument unijny, który potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA. Wskazówki w jaki sposób uzyskać kartę EKUZ znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
3. Szczepienia – to szczególnie ważny temat, zwłaszcza kiedy wyjeżdżamy w pozaeuropejskie kierunki. Istnieje Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis), która jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym przebycie szczepień. Warto upewnić się, jakie szczepienia obowiązują lub są zalecane w danym kraju, a więcej o tematyce szczepień dla podróżujących możesz znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego lub na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – szczepienia info.
4. Jeśli wybierasz się w daleką podróż, która będzie trwać ponad 6h (szczególnie warto zwrócić uwagę na loty, podczas których z reguły ruszamy się znacząco mniej, a to zwiększa ryzyko zakrzepicy), wybierz się wcześniej do lekarki/rza, aby porozmawiać o profilaktyce przeciwzakrzepowej – być może w Twojej apteczce będą się musiały znaleźć zastrzyki z heparyną. To jednak wymaga konsultacji lekarskiej.
Pamiętaj, że dobrze spakowana apteczka to przede wszystkim taka, której zawartość znasz i która jest dostosowana do twoich potrzeb i kierunku podróży!
Przed wyjazdem przypomnij sobie również zasady pierwszej pomocy, o których pisałyśmy we wcześniejszym wpisie.
Bezpiecznych wakacji!
Autorka
Żaneta Zawadzka – studentka kierunku lekarskiego, członkini Fundacji Polki w Medycynie
Spodobał Ci się ten post?
Wspieraj działania Fundacji Polki w Medycynie na Patronite. Odwiedź również naszego Instagrama, Facebooka oraz LinkedIna.
Zespół Polek w Medycynie