Niemalże każda z nas, praktykujących medyczek, spotkała się z umieraniem i śmiercią pacjentów. Część z nas doświadczyła już ich na studiach, część podczas stażu podyplomowego, część dopiero w trakcie specjalizacji. Wszystko zależy od tego, jaką ścieżkę zawodową wybrałyście i warunków, w jakich pracujecie. Jedno jest pewne - śmierć jest częścią każdego życia i jeżeli nie spotkacie się z nią w życiu zawodowym, to doświadczycie jej w życiu prywatnym.
Dlatego dziś chciałybyśmy poruszyć temat “radzenia sobie” z umieraniem i śmiercią pacjentów i przygotowałyśmy dla Was 5 wskazówek jak zadbać o siebie w takiej sytuacji. Zapraszamy do lektury
1. Naucz się rozpoznawać własne emocje
2. Nie traktuj emocji innych osób jako własnych
Jeżeli odczuwasz gniew w osobie, z którą rozmawiasz, nie musisz reagować gniewem. Kiedy osoba, której przekazujesz niepomyślną wiadomość zaczyna płakać, nie musisz płakać razem z nią. Bądź obok, przyjmij, że człowiek z którym rozmawiasz prawdopodobnie cierpi, ale nie jest to Twoje cierpienie.
3. Naucz się rozmawiać
- Zadbaj o spokój i bezpieczeństwo swoje oraz Twojego rozmówcy.
- Podążaj za osobą, z którą rozmawiasz, pytaj czego potrzebuje.
- Słuchaj, nie oceniaj.
- Bądź prawdziwa, mów w zgodzie ze sobą.
- Naucz się mówić “nie wiem”, obcuj z niepewnością oraz niewygodą, nikt nie wie wszystkiego i nie zna odpowiedzi na każde pytanie.
- Rozmawiaj mimo dyskomfortu, nie uciekaj od trudnych emocji, one w końcu ustąpią.
4. Poszukaj wsparcia
- Jeśli czujesz, że dana rozmowa może być dla Ciebie zbyt trudna, poproś koleżankę lub kolegę z pracy o towarzyszenie.
- Gdy czujesz się przytłoczony po danym spotkaniu, odpocznij.
- Kiedy potrzebujesz porozmawiać o tym co właśnie się wydarzyło, poproś bliską Ci osobę o rozmowę.
- Jeżeli jest Ci trudno znaleźć pomoc wśród współpracowników/ przełożonych/ rodziny, poszukaj pomocy profesjonalnej. Konsultacja psychiatryczna, psychoterapia, grupy wsparcia (w tym grupy Balinta) to narzędzia, które powstały po to, aby nam pomóc.
5. Buduj zasoby na przyszłość
- Kathryn Mannix: Ostatnie chwilę i Słucham Cię. Jak rozmawiać na trudne tematy,
- Atul Gawande: Śmiertelni,
- Paul Kalanithi: Jeszcze jeden oddech,
- Joan Didion: Rok magicznego myślenia.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po tym artykule wiecie już co robić, aby poradzić sobie ze śmiercią pacjenta. Jeżeli chciałybyście pogłębić tę tematykę, napiszcie w komentarzach, co najbardziej Was interesuje i spróbujemy sprostać wyzwaniu.
Autorka
dr. n. med. Agata Malenda – lekarka, internistka, hematolożka, pasjonatka opieki paliatywnej, absolwentka studiów podyplomowych SWPS “Uważność oraz współczucie”. Członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Pomysłodawczyni oraz współtwórczyni cyklu konferencji “Empatia a umieranie i śmierć. Dobre praktyki w relacji lekarz-pacjent-rodzina” organizowanej we współpracy z OIL Warszawa.
Spodobał Ci się ten post?
Wspieraj działania Fundacji Polki w Medycynie na Patronite. Odwiedź również naszego Instagrama, Facebooka oraz LinkedIna.
Zespół Polek w Medycynie