Myślisz o wyjeździe na staż zagraniczny, ale nie wiesz, jak go zorganizować? Oto moja ścieżka, która, mam nadzieje pomoże Ci w rozwoju kariery.
- Wybierz rodzaju stażu zagranicznego:
- staż kliniczny– gdzie pracuje się z pacjentami i specjalistami z danej dziedziny, czy to asystując przy konsultacjach, zabiegach, czy pracując w oddziale
- staż naukowy– związany z pracą naukową. Polega na realizacji wcześniej zaplanowanego projektu naukowego. W tej sytuacji nie ma się kontaktu z pacjentem.
- staż naukowo-kliniczny – obejmujący część kliniczną i część badawczą, gdy spędza się czas w oddziale, ale równolegle pracuje się nad projektem.
W trakcie kariery medycznej odbywałam kilka staży zagranicznych.
Podczas studiów byłam na zagranicznych praktykach wakacyjnych i programie ERASMUS, które były związane z leczeniem pacjentów. Mój ostatni staż ma jednak charakter mieszany, gdzie oprócz aktywności klinicznych realizuje program badawczy, który jest częścią badań do mojego doktoratu.
- Znajdź miejsce stażu.
Wybór ośrodka na staż zawsze sprawia najwięcej problemów. Jak znaleźć dla siebie odpowiedni ośrodek?
Staże Naukowe
- Międzynarodowe towarzystwa naukowe często oferują możliwość wyjazdu na staż zagraniczny do wybranych ośrodków. W zależności od towarzystwa, są to wyjazdy kliniczne lub naukowe. Towarzystwa te często oferują możliwość finansowania projektu badawczego podczas pobytu na stażu.
- Dobrym momentem zapytania o możliwość odbycia stażu jest kontakt z osobami z interesującego nas ośrodka na konferencjach/ meetingach międzynarodowych. Choć wiadomo… podczas pandemii ta możliwość jest utrudniona.
- Pytaj o możliwość odbycia stażu na grupach fejsbukowych zrzeszających osoby z danej specjalizacji czy to w Polsce, czy zagranicą, warto pytać osób, które wyjeżdżały, jak aplikować o staż.
- Zdobądź finansowanie.
Pomysł na wyjazd to jedno, jego realizacja to drugie. Im bardziej nasza kariera jest zaawansowana, tym trudniej jest wyjechać ze względu na obowiązki. Każdy ma swoje prace, kredyty, dzieci… Niestety, odkładanie wyjazdu na później rzadko prowadzi do poprawy naszej sytuacji.
- Stypendia towarzystw międzynarodowych to jedno z możliwości finansowania wyjazdu. Wysokość stypendium jest różna, czasem wystarczająca do pokrycia kosztów, czasem wymagająca pokrycia części kosztów z własnej kieszeni.
- Polskie instytucje naukowe również oferują finansowanie wyjazdów na stypendia np. NCN konkurs Etiuda, NAWA program im. Walczaka. Są to zazwyczaj wyjazdy na staże naukowe.
- Ciekawą opcją jest stypendium Naczelnej Rady Lekarskiej, które oferuje finansowanie do 10.000 zł do stażu zagranicznego, kursu lub konferencji. Staż może mieć charakter czysto kliniczny. Plusem jest to, że aby aplikować o stypendium nie trzeba należeć do instytucji naukowej. Minusem jest rozbudowany i czasochłonny proces aplikacji, gdzie wyzwaniem jest połapanie się “co autor kwestionariusza miał na myśli”.
Pro tip: w celu sfinansowania jednego wyjazdu możemy aplikować o kilka różnych stypendiów, aby w ten sposób pokryć całość kosztów związanych z pobytem zagranicą.
- Podszkol język.
Swoje staże zagraniczne odbywałam we Francji, gdzie mówienie po francusku jest absolutnie niezbędne. Na pierwszy staż pojechałam mając bardzo wysokie mniemanie o swoim poziomie językowym, które w toku stażu- komunikacji z pacjentem, personelem bardzo szybko zostało zweryfikowane. Nie należy się jednak zrażać początkowymi trudnościami.
- Przed wyjazdem zainwestuj w kurs językowy. Nawet jeśli dany kraj nie wymaga określonego poziomu językowego, warto zainwestować w lekcje przed wyjazdem, aby czuć się pewniej w komunikacji.
- Niektóre kraje np. Wielka Brytania przyjmują na staż tylko osoby z certyfikatem ukończenia medycznego kursu językowego na wysokim poziomie.
Wyjazdy zagraniczne zawsze dawały mi wielkiego kopa do działania i były punktami zwrotnymi w mojej karierze. Polecam wyjazd na staż zagraniczny z całego serca!
Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!