Autorka: Kamila Masłowska, lekarka
Stało się. Od 1 listopada 2021 szczepionka HPV znalazła się na liście leków refundowanych.
Szczepionka jest odpłatna w 50%, co przy cenie detalicznej leku 276,36 zł oznacza koszt 138,18 zł za jedno podanie.
Rodzaje i schemat szczepień przeciwko HPV
W Polsce zarejestrowane są i teoretycznie dostępne 3 rodzaje szczepionek: 2-walentna (preparat Cervarix) i właśnie ona od 1 listopada tego roku została objęta refundacją, 4-walentna (preparat Gardasil, dawniej Silgard) i 9-walentna (preparat Gardasil 9).
Czy pojawienie się szczepionki 2-walentnej na liście refundacyjnej to sukces?
Na pewno jest to duża zmiana na plus i pierwszy krok na drodze do sukcesu (czyli ograniczenia zachorowalności i w konsekwencji śmiertelności z powodu raka szyjki macicy). Na pewno refundacja umożliwi zaszczepienie większej ilości dzieci i nastolatków i obniży barierę ekonomiczną. Ideałem byłoby jednak wprowadzenie bezpłatnego szczepienia przeciwko HPV do kalendarza obowiązkowych szczepień. Szkoda, że Gardasil i Gardasil-9 nadal pozostają nieobjęte refundacją.
Dlaczego warto zaszczepić się przeciw-HPV?
Infekcja HPV jest przenoszona drogą płciową, wiąże się z ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy, pochwy i sromu u kobiet. Powoduje również nowotwory u mężczyzn, jak raka prącia. U obu płci natomiast może prowadzić do raka jamy ustnej, gardła i odbytu
Jak wyglądają zachorowania na raka szyjki macicy w Polsce na tle Europy?
Źródło: onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2018.pdf
W Polsce w 2018 roku rak szyjki macicy zajmował 7 miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych u kobiet. Mimo, że umieralność z powodu raka szyjki macicy wykazuje systematyczną tendencję malejącą, nadal wraz z Rumunią wiedziemy w Europie niechlubny prym względem zachorowalności.
Jaki jest schemat szczepienia?
Schemat szczepienia zależy od wieku osoby szczepionej.
- Osoby w wieku 9-14 lat powinny być szczepione w schemacie dwudawkowym.
- Starsze – w trzydawkowym. W przypadku schematu dwudawkowego, drugą dawkę należy podać pomiędzy piątym a trzynastym miesiącem od podania pierwszej dawki. W przypadku schematu trzydawkowego druga dawkę podaje się po upływie dwóch miesięcy od pierwszej, a trzecią po upływie czterech miesięcy od drugiej.
- Pomiędzy pierwszą i drugą dawką zawsze należy zachować co najmniej miesiąc odstępu, pomiędzy drugą i trzecią – trzy miesiące, a wszystkie dawki należy podać w ciągu jednego roku.
HPV posiada wiele typów, jednak typy 16 i 18 w świetle badań uznane są za najbardziej kancerogenne.
Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki zabezpieczają przed infekcją tymi dwoma typami (16 i 18).
Dodatkowo 4-walentne i 9-walentne preparaty Gardasil zabezpieczają przed typami HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za rozwój brodawek zewnętrznych narządów płciowych i odbytu (kłykcin).
Gardasil 9 uodparnia również przeciwko wysokoonkogennym typom 31, 33, 45, 52 i 58.
Świetna informacja! Oby więcej takich 🙂 Pozdrawiam.
też nas ona cieszy!