Czy kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Jak duża jest luka płacowa? I jak różnica wynagrodzeń wygląda w opiece zdrowotnej? Zobaczmy, co na ten temat mówi raport GUS.
Czym jest luka płacowa?
Luka płacowa (ang. gender pay gap) oznacza różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, piastujących te same stanowiska i wykonujących tę samą pracę.
Przyczyny luki płacowej to:
- brak transparentności wynagrodzeń,
- stereotypy związane z płcią,
- wykonywanie przez kobiety nieodpłatnej pracy opiekuńczej i obowiązków związanych z życiem rodzinnym, co przekłada się na mniejszą „dostępność” w pracy,
- gorszy dostęp do stanowisk kierowniczych.
Efekt? Możliwość realizowania zamierzeń zawodowych przez kobiety jest w praktyce ograniczona. Kobiety często mają też niższy status materialny, niższe emerytury (nawet o 30%) i są bardziej narażone na ubóstwo.
Ile wynosi luka płacowa w Polsce?
Różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn w Polsce monitoruje Główny Urząd Statystyczny. Co dwa lata publikuje raport o strukturze wynagrodzeń według zawodów. Ostatni pochodzi z lutego 2022 i prezentuje wyniki z października 2020 r.
- Wskaźnik luki płacowej w Polsce w 2020 r. wyniósł 4,8%. Oznacza to, że przeciętne godzinowe wynagrodzenie mężczyzn było o 4,8% wyższe niż wynagrodzenie kobiet.
- W sektorze publicznym kobiety zarabiały o 2,3% mniej za godzinę pracy od mężczyzn, a w sektorze prywatnym nawet o 12,9%.
- We wszystkich wielkich grupach zawodów wynagrodzenia godzinowe mężczyzn były wyższe od wynagrodzeń kobiet.
Wniosek: luka płacowa jest większa w sektorze prywatnym niż państwowym.
Luka płacowa występuje również w opiece zdrowotnej
Jak wynika z poniższego wykresu, kobiety pracujące w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej zarabiały średnio za godzinę pracy o około 14% mniej niż mężczyźni.
Warto dodać, że raport GUS uwzględnia wyłącznie osoby, które pracują w instytucjach i firmach zatrudniających 10 osób lub więcej osób.
Czy lepsze wykształcenie równa się lepsza płaca?
Kobiety stanowią 60,8% pracowników, którzy mają wyższe wykształcenie.
Jednak badania wskazują, że na każdym poziomie wykształcenia przeciętne godzinowe wynagrodzenie mężczyzn w 2020 roku było wyższe: od niespełna 13% w przypadku wykształcenia gimnazjalnego, do ponad 24% w przypadku inżyniera lub licencjata.
Wśród osób z wykształceniem wyższym ze stopniem naukowym co najmniej doktora – pomimo przewagi kobiet w tej grupie (63,9%) – wartość wskaźnika zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć wyniosła 19,8%.
Czyli wynagrodzenie kobiet ze stopniem co najmniej doktora jest o ⅕ niższe niż mężczyzn.
W jakich zawodach przeważają kobiety?
Kobiety przeważają w sektorze zdrowia i pracy socjalnej (84,7%) oraz w sektorze edukacji (77,7%).
Przewaga mężczyzn widoczna jest natomiast w zawodach technicznych. W dużej grupie zawodów „Specjaliści do spraw technologii informacyjno-komunikacyjnych” stanowili oni 80,1%, a w grupie „Specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i technicznych” 69,4%.
Czy wiesz, że…?
Najbardziej sfeminizowanym zawodem ze wszystkich są położne. na 40.000 kobiet przypada w tym zawodzie 80 mężczyzn.
Autorka: lek. Małgorzata Osmola
Interesuje Cię, jak wygląda pozycja kobiet na uczelniach wyższych? Zobacz wyniki naszego badania: Szklany sufit czy ruchome schody? Pozycja kobiety na uczelni medycznej
Wspieraj działania Fundacji Polki w Medycynie:
Działamy na rzecz medyczek w Polsce już od trzech lat. Robimy to z pasji i z pasją. Dzięki Waszemu wsparciu możemy szerzyć wiedzę, walczyć z dyskryminacją kobiet w polskiej ochronie zdrowia oraz tworzyć nowe projekty rozwojowe. Dużo jeszcze przed nami!
Znajdziesz nas na Patronite: www.patronite.pl/PwM