Aleksandra Gładyś, lekarka, członkini zarządu Fundacji Polki w Medycynie znalazła się w gronie Forbes 25 under 25!
Gratulujemy znalezienia się w gronie 25 under 25 roku 2023 według magazynu Forbes i McKinsey & Company! Jak się czujesz z tym wyróżnieniem?
Dzięki! Mówię zupełnie szczerze: nie spodziewałam się, że zostanę wyróżniona. Zawsze myślałam, że Forbes jest dla eleganckich mężczyzn w garniturach i ja nie będę pasować. Nawet gdy byłam już w półfinale konkursu, wydawało mi się, że nie mam szans i poszło mi słabo. Myślę, że to dość powszechne u kobiet – ta niewiara we własne osiągnięcia i możliwości, mimo że fakty mówią coś zupełnie innego.
Zostałaś wyróżniona za działalność na rzecz kobiet w medycynie. Jak zaczęłaś zajmować się tym tematem?
Zainteresowałam się miejscem kobiet w medycynie, gdy po raz pierwszy zetknęłam się z dyskryminacją na pierwszym roku studiów. Gdzieś zawsze mi się tliła taka niezgoda na seksistowskie żarty i komentarze, chociaż koledzy mówili mi ciągle, że przesadzam i działam na swoją niekorzyść. Na piątym roku trafiłam na ogłoszenie o możliwości dołączenia do projektu badawczego Polek w Medycynie i Remedium na temat dyskryminacji kobiet w ochronie zdrowia. Przeszłam rozmowę rekrutacyjną i tak już zostałam.
Oprócz pracy społecznej zajmujesz się też pracą badawczą w onkologii, ale z czego jesteś najbardziej dumna?
Zdecydowanie z działalności w Polkach. Lubię mieć szybki feedback, pasuje mi kontakt z czytelnikami w social mediach, no i wierzę, że ta działalność ma sens. Że dzięki temu co robię, kobiety w medycynie będą pewne siebie i swoich umiejętności. Poza tym nauczyłam się tu rzeczy, o których nigdy nie pomyślałam, że będę je robić. Udzielam wywiadów i sama je przeprowadzam, piszę artykuły, zarządzam zespołem, występowałam na TEDx i nawet przeprowadziłam rekrutację prawie jak pani z HR. Ostatnio zaczęłam szkolić się z marketingu. Edukacja medyczna jest dość sztywna i przyjemnie było odkryć, że jestem dobra też w innych rzeczach. Z tego odkrycia też jestem dumna.
Otrzymałaś wyróżnienie dla osób, które swoją działalność zaczęły wcześnie, przed 25 rokiem życia. Czy uważasz, że aby osiągnąć sukces, trzeba zaczynać jak najwcześniej?
Każdy ma swoją definicję sukcesu i takie rady dotyczące tego, jak i kiedy rozpoczynać karierę chyba częściej się nie sprawdzają niż sprawdzają. Myślę, w młodym wieku większość z nas ma mniej zobowiązań i jest łatwiej zacząć. Ale z drugiej strony, niektóre pomysły muszą dojrzeć lub potrzeba więcej doświadczenia do ich realizacji. Zauważyłam, że wiele z nas ma takie poczucie, że musi coś zacząć “przed trzydziestką” albo “przed końcem specjalizacji” czy innego etapu w życiu. Same sobie narzucamy takie ramy, chociaż w mojej opinii nie ma to wielkiego znaczenia i każdy moment jest dobry, jeśli masz poczucie, że chcesz i możesz działać.
Czy uważasz, że kobiety wspierają się w medycynie, czy wręcz przeciwnie – rywalizują ze sobą?
Pewnie odpowiedź powinna brzmieć jak zawsze w medycynie: “to zależy”. Nie spotkałam się jeszcze z medyczką, która próbowałaby mi podcinać skrzydła. Ale też nie jestem typem lubiącym rywalizację i źle się czuję w takich bardzo kompetytywnych miejscach. Preferuję pracę w małych zespołach i takie wybieram w miarę możliwości. Być może gdybym znalazła się w innym miejscu, ta rywalizacja by się pojawiła.
Jakie jest Twoje największe marzenie zawodowe?
Hm, chyba być dobrą onkolożką lub radioterapeutką. Nauczyć się leczenia bólu, zatrudnić się w hospicjum. Umieć pomóc pacjentowi z nowotworem w taki pełny sposób, zrozumieć jego położenie i oswajać strach. Mam nadzieję, że mi się to uda.
Czy jest ktoś, kto na Twojej drodze wspierał Cię szczególnie?
Mój partner oraz moje przyjaciółki i przyjaciele. Mam duże szczęście mieć tych samych znajomych od lat.
Co chciałabyś przekazać młodym kobietom zaczynającym swoją ścieżkę w medycynie?
Hej, ale przecież ja też dopiero zaczynam! Ale może, żeby nie brały tak do siebie dobrych rad starszych kolegów i koleżanek, którzy zaczynali pracę w zupełnie innych czasach. Możliwości rozwoju jest teraz dużo więcej niż kiedyś. Nie trzeba już się godzić na pracę ponad normę. Wiele się mówi też o tym, jak przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji. Życzę wszystkim medyczkom, żeby ich miejsca pracy były zdrowe i wspierające, oraz żeby wybrały ścieżkę kariery odpowiednią do ich potrzeb.
Gratulujemy serdecznie Aleksandrze tak wielkiego sukcesu i jesteśmy dumne, że mamy Cię w zespole!
Ponadto gratulujemy wszystkim osobom które wzięły udział w Plebiscycie! To bardzo ważne, że działacie!
Rozmawiała: Małgorzata Osmola
____________________
Wspieraj działania Fundacji Polki w Medycynie:
Działamy na rzecz medyczek w Polsce już od trzech lat. Robimy to z pasji i z pasją. Dzięki Waszemu wsparciu możemy szerzyć wiedzę, walczyć z dyskryminacją kobiet w polskiej ochronie zdrowia oraz tworzyć nowe projekty rozwojowe. Dużo jeszcze przed nami!
Znajdziesz nas na Patronite: